Maskiga püssimehed tulistasid Pariisis satiirilise ajalehe Charlie Hebdo toimetuses surnuks viimastel andmetel 12 inimest, kellest neli olid toimetuse kunstnikud.

- Prantsusmaa president Francois Hollande teel sündmuskohale
- Foto: Scanpix/Reuters
Täna keskpäeval (kell 12.30 Eesti aja järgi) sisenesid Prantsuse nädalalehe Charlie Hebdo toimetusse maskiga ja relvastatud mehed, kes avasid toimetuses tule, karjudes: Me toome kättemaksu prohvetilt. Prantsuse meedia andmeil tulistasid veresauna korraldajad toimetuses umbes 30 lasku ning põgenesid.
Üks linna turvakaameraid näitas, et mehed saabusid musta Citroeniga ning pilt näitab autost väljumas kolme maskiga kurjategijat.

- Pariisi turvakaamera näitab terroristide saabumist nädalalehte Charlie Hebdo.
- Foto: Le Figaro koduleht
Agentuuri AFP teatel on Prantsusmaa politsei kinnitanud 12 inimese hukkumist, seitse on haavatud, neist neli raskelt. Kümme hukkunut on toimetuse töötajad, surma sai ka kaks politseinikku, kes toimetust täna turvasid, teatas Pariisi linnavalitsuse pressiteenistus.
Erinevail andmeil oli Kalašnikovi automaatidega tulistajaid kaks või kolm ning neid ei ole tabatud. Äsja (kell 15 Eesti aja järgi) leidis politsei Pariisi kesklinnast eemal kurjategijate mahajäetud auto ning seda uurivad demineerijad.
Prantsusmaa presidendi Francois Hollande'i sõnul pole kahtlust, et tegemist on terrorirünnakuga. Pärast käiku õnnetuspaigale kutsus Hollande kokku valitsuskabineti kiisikoosoleku. Täna õhtul teeb Hollande avalduse ka Prantsusmaa televisioonis, teatas Elyseé palee.
Hollande ütles ka täna, et viimastel nädalatel on Prantsusmaal suudetud ära hoida mitu terroriakti.
Pariisis ja eeslinnades on kehtestatud kõrgendatud terrorirünnaku oht. Siseminister Bernard Cazeneuve kinnitas, et riik on rakendanud kõik vahendid, et "neutraliseerida selle barbaarse teo toime pannud kolm kurjategijat".
Peaminister Manuel Vallsi sõnul torgati täna Prantsusmaad otse südamesse. Lehetoimetustes oli leinaseisak, Elyseé palee trikoloor langetati poolde vardasse.
Charlie Hebdo esikaanelugu käsitles sel kolmapäeval ilmavalgust näinud vastuolulist
raamatut, mille autoriks on Michel Houellebecq ning mis visandab hirmutava väljamõeldud tulevikunägemuse Prantsusmaast, mida kontrollib islamistlik partei ning mille presidendiks on moslem, kes keelab naistel tööl käimise.
2011. aasta novembris puhkes ajalehe toimetuses tulekahju vaid mõned tunnid pärast erinumbri ilmumist, kus käsitleti prohvet Muhamedi. Keegi tules kannatada ei saanud, kuid intsidendist vallandus debatt sõnavabaduse ja ususallivuse üle riigis, kus elab suurim moslemite kogukond Euroopas.
2006. aastal lõi väljaanne laineid prohvet Muhamedi pilavate karikatuuride avaldamisega.
Hetkel kuum
“Üks-kaks last peaks olema töötaval inimesel miinimum.”
Paranemise märke veel pole
Mitmed riigijuhid väljendasid Prantsusmaale toetust ja mõistsid barbaarse terrorirünnaku teravalt hukka.
„Seisame koos Prantsusmaa rahvaga vastu igasugusele terrorismile,“ ütles Suurbritannia peaminister David Cameron Twitteri vahendusel. „Toetame vankumatult sõnavabadust ja demokraatiat.“
„Mõistame tugevalt hukka kohutava tulistamise CharlieHebdo toimetuses,“ säutsus Twittteris Soome peaminister Alexander Stubb. „Peame kõik seisma sõna- ja väljendusvabaduse kaitsel.“
Valge maja mõistis rünnaku hukka „kõige taunivamate sõnadega, mis võimalik.“ Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker mõistis rünnaku hukka kui barbaarsuse.
Rünnaku on hukka mõistnud ka Araabia Liiga ja Al-Azhar.
Tulistamine Pariisis

5 fotot
- Täna avasid kaks maskides meest Kalašnikovidest tule Pariisis satiirilise ajakirja Charles Hebdo toimetuses.
- Foto: Scanpix/Reuters